fbpx
All for Joomla All for Webmasters
Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No: 199/A  
+90 212 544 5656 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

Sertifika Ehliyete Nasıl Çevrilir?

Bayrampaşa Sürücü Kursu > Gönderiler > Faydalı Bilgiler > Sertifika Ehliyete Nasıl Çevrilir?

Sertifika Ehliyete Nasıl Çevrilir?

Direksiyon sınavını geçtikten 10 gün kadar sonra başarı sertifikanız İlçe Milli Eğitimden gelince kursumuz size mesajla bilgi verecek dosyanızı, mesaj geldikten sonra kursumuzdan teslim alınız Nüfus randevusu alırken sizden istenecek tüm belgeler dosyanızın içinde mevcuttur. Randevunuzu istediğiniz il veye ilçe nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz. Randevuya giderken mutlaka yanınıza kimliğinizi almayı unutmayınız. (Daha önceden ehliyetiniz varsa onuda yanınızda bulundurunuz)

Nüfus İdaresine gitmeden önce ehliyet tipine göre Ziraat bankası atm sinden harç ve vergi yatırılması gerekmektedir.Vergi yatılırken ödemeler/vergi ödemeleri butonu seçilerek herhangi bir hesap numarası olmadan, ehliyet sınıfını belirterek yatırabilirsiniz. (B sınıfı harç 613 TL) (A-A1-A2 sınıfı harç 203,40 TL) Ayrıca kart bedeli 165 TL ve 31 TL belge harç bedelini de yine ziraat bankası yatırınız. Harç ödemeniz nüfus müdürlükleri ekranına düşmektedir ancak siz ödeme yaptığınıza dair makbuz/dekontu dosyanıza dahil ediniz. Dosyanızı teslim ettikten sonra 15 gün geçerli geçici belge verilecek, 1 hafta içinde ehliyetiniz verdiğiniz adrese posta ile ulaştırılacaktır.

Dilerseniz “Ehliyet Harçları” Başlığımıza bakarak hangi ehliyetin ne kadar harcı olduğunu görebilirsiniz.

Ehliyet sertifikası ne zaman çıkar?

Aslında en çok merak edilen sorulardan biri budur. Direksiyon sınavına girip başarılı olduktan sonra, süreciniz başlar. Bu süreci siz değerli sürücü adayları veya sürücü kursları değiştiremezler. MEB tarafından gerekli belgelerin onaylanması ve sertifikaların hazırlanma sürecinin hızıyla ilgilidir. Fakat yine de ortalama bir süre verecek olursak. Tahmini olarak direksiyon sınavında başarılı olduktan sonra, 1 veya 2 hafta içinde ehliyet sertifikanız hazır olur.

Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Trafiğe çıkılır mı?

Hayır, ehliyet sertifikasının trafikte resmi bir geçerliliği yoktur. Kaza yaptığınız zaman ehliyetsiz gibi işlem yapılır. Bunun yanında denetimlerde yakalanırsanız cezai işlem uygulanır.

Ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadar?

29 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan Sürücü Kursu Yönetmeliğine göre en çok 2(iki) sene içinde ehliyet sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. Fakat bazı mağduriyetler oluşma ihtimaline karşın sertifikanız hazır olduktan sonra fırsat bulduğunuz zaman ehliyetinizi alınız. Önerimiz bir sene içerisinde ehliyet sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz yönündedir.

WhatsApp İletişim
WhatsApp İletişim
Araç çubuğuna atla