Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No. 19
+90 212 544 5656 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

A Sınıfı Motor Ehliyeti

a-motor-ehliyeti

A SINIFI MOTOR EHLİYETİ

B Ehliyet Sahibi olanlar başka bir ehliyet sınıfı almak istedikleri zaman sadece direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

Kredi kartsız kefilsiz 12 ay taksit kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

Yaş Koşulları

A Ehliyet Yaşı, 09 Mayıs 1993 tarihinden önce doğan 24 Yaşından büyükler veya en az 2 yıllık A2 motor ehliyeti olanlar alabilirler.

A Motor Ehliyeti İle Kullanabileceğiniz Motosikletin Özellikleri

A Motor Ehliyeti ile iki ve üç tekerlerli tüm motosikletleri sürebilirsiniz. A Ehliyeti ile A motorlar dışında M sınıfı 2,3,4 tekerlekli Moped ile A1-A2 motor ehliyetinin kullanabildiği bütün motosikletleri sürebilirsiniz.

A Motor Ehliyeti Geçerlilik ve Yenileme Süreleri

A ehliyetinizin geçerlilik süresi 10 yıldır. Sağlık raporunuzu 10 yılda bir yenileyerek A motosiklet ehliyetinizin süresini uzatabilirsiniz.

A Motor Ehliyeti Yazılı ve Direksiyon Uygulama Sınavı

İlk ehliyeti A sınıfı motosiklet ehliyeti olacaklar, Teorik Sınav ve A Direksiyon uygulama sınavından sorumlu olurlar.
A1-A2-B-C-D ehliyet sınıflarından birine sahip olan kişiler A sınıfı ehliyeti alırken, teorik sınavından muaf olurlar, sadece a sınıfı direksiyon uygulama sınavına katılırlar.

Yaş24
Motor Gücü 15 kilovat (Kw)
Geçerlilik Süresi10 Yıl
a-motor-ehliyet sınıfı

Teorik Ders Eğitimi ve Sınav Bilgileri

Ehliyet Sınavı için; Kursumuzda her zaman Hafta içi her akşam 19:00-21:00 saatleri arasında devam eden teorik derslerimizin bitiminden sonra, kursumuzca sürücü adayımıza uygun tarihte alınan e-randevu ile e-sınava katıldıktan sonra sınav bitiminde neticeyi öğrenebilirsiniz.

A Ehliyet Sınavında Toplam 50 soru vardır. 23 Trafik ve Çevre Bilgisi, 12 İlk Yardım Bilgisi, 9 Araç Tekniği, 6 Trafik Adabı Dersinden sorular olacaktır. 50 sorunun, en az 35 tanesine doğru cevap vermeniz A Ehliyet Sınavından başarılı olmanızı sağlar. Sınav süresi 60 dakikadır. Yanlış cevaplar doğruyu götürmez. Cevaplanmamış boş soru bırakmamanız sizin faydanızadır.

Yazılı Sınavda başarılı olan adaylar A direksiyon uygulama sınavına girebilirler. Başarılı olamayan sürücü adayları sürekli devam eden teorik derslere tekrardan katılarak, E-Sınav harcını bir daha ödeyerek 15 gün sonra bir sonraki e-sınava katılabilirler. Toplamda 4 hak bulunmaktadır.

A Direksiyon Sınavı Eğitimi;

Motor kullanmaya ilk defa başlayacak adaylar için sırasıyla en küçükten büyüğe doğru 125cc-150cc-180cc-200cc-400cc-650cc-700cc motor gücündeki kursumuza ait eğitim motosikletleriyle eğitimini tamamlayarak, 650cc ve 700 cc A sınıfı motorlarla, A sınıfı direksiyon sınavına katılabilirler.

A Direksiyon Sınavı;

A1 Direksiyon Sınavı Alanından gerçekleştirilen uygulama sınavı süresi 35 dakikadır.

Direksiyon Sınavında Yapılması Gerekenler;

  • Vites ve Debriyaj
  • El ve Ayak Fren sistemi
  • A1 Motordaki vites sayış
  • ı-Motoru çalıştırma, durdurma
  • Işıklandırma sistemi ve sinyal ışıkları
  • Su ve Yağ göstergeleri
  • Akümülatörün A motorun neresinde olduğu soruları sorulucak.

İkinci aşamada 15dk-20 dk 1 metre arayla dizili dubaların arasından geçme, sekiz çizme, yönetmelikte belirtilen platformun üstünden geçme şeklinde olacak.

Üçüncü aşamada sürücü adayı akan trafikte ilerlerken, sınav değerlendirme komisyonu telsizle irtibatlı olarak sürücü kursuna ait araçla öğrenciyi takip edecektir. Puanlama yoktur. Sınav sonucunuz Başarılı veya Başarısız olarak belirtilmektedir.

Başarılı adaylar sertifikalarını alarak ehliyet dönüştürebilirler. Başarısız adaylar tekrar eğitime katılarak 2 hafta sonra sınava girebilirler. Toplam 4 hak bulunmaktadır.

A1 ve A2 motor ehliyeti olanlar A sınıfı motosiklet ehliyeti alabilmeleri için 24 yaş ve üzeri olmalılar veya en az 2 yıllık A2 motor ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. A direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

Diğer Bilgiler

A Ehliyet Sahibi olanlar başka bir ehliyet sınıfı almak istedikleri zaman sadece direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

Kredi kartsız kefilsiz 12 ay taksit kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

A Ehliyeti Fiyat Bilgileri
A Ehliyeti Her Şey dahil Fiyatı

İlk defa A ehliyeti alacaklar için Kurs ücreti 1.600 TL’dir.

Kurs Ücreti 1.600 TL + Yazılı Sınav Ücreti 75 TL + Direksiyon Sınav Harcı 100 TL + A Ehliyet Harcı 323 TL olmak üzere 2.098 TL’dir.

A1-A2 sınıfı ehliyeti olanlar için kurs ücreti 800 TL’dir. B-C-D sınıfı ehliyeti olanlar için kurs ücreti 1.400 TL’dir. Sadece A sınıfı direksiyon sınavına katılırlar.