Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No. 19
+90 212 544 5656 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

A1 Sınıfı Motor Ehliyeti

a-motor-ehliyeti

A1 SINIFI MOTOR EHLİYETİ

B Ehliyet Sahibi olanlar başka bir ehliyet sınıfı almak istedikleri zaman sadece direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

Kredi kartsız kefilsiz 12 ay taksit kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

Yaş Koşulları

A1 Ehliyet Yaşı, 09 Mayıs 2001 tarihinden önce doğan 16 Yaşından büyük herkes alabilir.

A1 Motor Ehliyeti İle Kullanabileceğiniz Motosikletin Özellikleri

A1 Motosiklet Ehliyeti ile kullanacağınız iki tekerlekli A1 Motor En fazla 125 cc olabilir. Motor gücü 11 kilovatı (Kw) geçmemeli ve kullanacağınız A1 Motorun ruhsatında bulunan motor gücü (Kw) kısmında yazan 11 kw veya düşük rakam ile boş ağırlığını böldüğünüz zaman çıkan sonuç 0,1 altında olmalı, A1 sınıfı motor ehliyetiniz ile üç tekerlekli motosiklet kullanacak iseniz motor gücünün 15 kw’yı geçmemesi gerekmektedir. A1 sınıfı motosiklet ehliyetiniz ile A1 uygun motor olarak kısaca ülkemizde imal edilen ve ithal edilen 125 cc ve 125 cc’nin altındaki tüm motosikletleri kullanabilirsiniz.

A1 Motor Ehliyeti Geçerlilik ve Yenileme Süreleri

A1 ehliyeti 10 yıl geçerlidir. Her 10 Yılda bir sadece sağlık raporunuz ile A1 motosiklet ehliyetinizin süresini uzatabilirsiniz.

A1 Motor Ehliyeti Yazılı ve Direksiyon Uygulama Sınavı

B-C- D ehliyet sınıflarından herhangi birine sahip olanlar, A1 ehliyeti alırken sadece A1 Direksiyon Sınavına girmeleri yeterlidir.
A1 Ehliyet Sınavı hiç ehliyeti olmayanlar için Yazılı Sınav ve A1 Direksiyon Sınavı olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

Yaş16
Motor Gücü 11 kilovat (Kw)
Geçerlilik Süresi10 Yıl
a-motor-ehliyet sınıfı

Teorik Ders Eğitimi ve Sınav Bilgileri

A1 Ehliyet Sınavı için; Kursumuzda aralıksız olarak, Hafta içi her akşam 19:00-21:00 şeklinde devam eden teorik derslerimizden sonra, kurumumuzca alınan e-randevu ile e-sınava girdikten hemen sonra sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

A1 Yazılı Ehliyet Sınavında Toplam 50 sorulur. Bu soruların 23’ü Trafik ve Çevre Bilgisi, 12’si İlk Yardım Bilgisi, 9’u Araç Tekniği, 6’sı Trafik Adabı Dersinden olacaktır. Hangi ders konusu olduğuna bakılmaksızın toplam 50 sorunun, 35’ini doğru cevaplamanız A1 Ehliyet Sınavından başarılı olmanız için yeterlidir. Sınav süreniz 60 dakikadır. Yanlış cevaplar doğruyu götürmeyeceğinden bütün soruları boş bırakmadan cevaplamanızı tavsiye ederiz.

Başarılı adaylar A1 direksiyon sınavına girme hakkını elde edebilirler. Başarısız olan adaylar istedikleri kadar tekrar teorik derslere katılarak, Sınav harcını tekrar yatırarak 15 gün sonra e-sınav tekrarı yapabilirler. Toplam 4 hak bulunmaktadır.

A1 Direksiyon Sınavı Eğitimi;

Kurumumuza ait A1 sınıfı motosiklet ehliyetine uygun 125cc A1 motorlarla eğitimlerini tam ve eksiksiz alacaklardır. Hiç motosiklet kullanmayı bilmeyen bir sürücü adayı A1 Direksiyon Sınavı eğitimini tamamladıktan sonra trafiğe rahatlıkla çıkabilmektedir.

A1 Direksiyon Sınavı;

A1 Direksiyon Sınavı Alanından gerçekleştirilen uygulama sınavı süresi 35 dakikadır.

Direksiyon Sınavında Yapılması Gerekenler;

  • Vites ve Debriyaj
  • El ve Ayak Fren sistemi
  • A1 Motordaki vites sayısı
  • Motoru çalıştırma, durdurma
  • Işıklandırma sistemi ve sinyal ışıkları
  • Su ve Yağ göstergeleri
  • Akümülatörün A1 motorun neresinde olduğu soruları sorulucak.

İkinci aşamada 15dk-20 dk 1 metre arayla dizili dubaların arasından geçme, sekiz çizme, yönetmelikte belirtilen platformun üstünden geçme şeklinde olacak.

Üçüncü aşamada sürücü adayı akan trafikte ilerlerken, sınav değerlendirme komisyonu telsizle irtibatlı olarak sürücü kursuna ait araçla öğrenciyi takip edecektir.

Puanlama yoktur. Sınav sonucunuz Başarılı veya Başarısız olarak belirtilmektedir. Başarılı adaylar sertifikalarını alarak ehliyet dönüştürebilirler. Başarısız adaylar tekrar eğitime katılarak 2 hafta sonra sınava girebilirler. Toplam 4 hak bulunmaktadır.

A1’den – A2 Ehliyet farkı için, 09 Mayıs 1999 tarihinden önce doğan 18 Yaşından büyük herkes alabilir. Sadece A2 direksiyon sınavına katılmaları yeterlidir.

Diğer Bilgiler

A1 Otomatik vites ehliyetinin tek farkı otomatik vites A1 motor ile eğitim almaları ve sınava girmeleridir.

Kredi kartsız kefilsiz 12 ay taksit kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

A1 Ehliyeti Fiyat Bilgileri
A1 Ehliyeti Her Şey dahil Fiyatı

İlk defa A ehliyeti alacaklar için Kurs ücreti 1050 TL’dir.

Kurs Ücreti 1050 TL + Yazılı Sınav Ücreti 75 TL + Direksiyon Sınav Harcı 100 TL + A1 Ehliyet Harcı 323 TL olmak üzere 1.548 TL’dir.

B-C- D sınıfı ehliyeti olanlar için kurs ücreti 850 TL’dir. Sadece A1 sınıfı direksiyon sınavına katılırlar.