Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No. 19
+90 212 544 5656 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

A2 Sınıfı Motor Ehliyeti

a-motor-ehliyeti

A2 SINIFI MOTOR EHLİYETİ

B Ehliyet Sahibi olanlar başka bir ehliyet sınıfı almak istedikleri zaman sadece direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

Kredi kartsız kefilsiz 12 ay taksit kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

Yaş Koşulları

A2 Ehliyet Alma Yaşı, 09 Mayıs 1999 tarihinden önce doğan 18 Yaşından büyük olanlar alabilirler.

A2 Motor Ehliyeti İle Kullanabileceğiniz Motosikletin Özellikleri

A2 Motosiklet Ehliyeti ile sürebileceğiniz iki tekerlekli A2 Motor gücü 35 kilovatı (Kw) geçmemeli ve sürebileceğiniz A2 Motorun trafik tescil belgesinde (ruhsatında) bulunan motor gücü (Kw) bölümünde yazılı 35 kw veya daha altı sayı ile boş ağırlığını böldüğünüz zaman çıkan sonuç 0,2 geçmemelidir, A2 sınıfı motor ehliyetiniz ile aynı şartlarla üç tekerlekli motosiklet kullanabilirsiniz.
Daha sade bir ifadeyle A2 sınıfı motosiklet ehliyetiniz ile A2 uygun motor olarak ülkemizde ortalama olarak 600 cc’ye kadar tüm motosikletleri kullanabilirsiniz.

A2 Motor Ehliyeti Geçerlilik ve Yenileme Süreleri

A2 ehliyetiniz 10 sene geçerlidir. 10 senede bir sağlık raporunuzu yenileyerek A2 motosiklet ehliyetinizin süresini 10 yıl daha uzatabilirsiniz.

A2 Motor Ehliyeti Yazılı ve Direksiyon Uygulama Sınavı

A2 Ehliyet Sınavı ilk defa ehliyet alacaklar için Yazılı Sınav ve A2 Direksiyon Sınavı olmak üzere iki bölümden oluşur.
A1-B-C-D ehliyet sınıflarından herhangi birine sahip olan kişiler, A2 sınıfı ehliyet alırken sadece A2 Direksiyon Sınavına girmeleri yeterlidir.

Yaş18
Motor GücüEn Fazla 35 kilovat (Kw)
Geçerlilik Süresi10 Yıl
a-motor-ehliyet sınıfı

Teorik Ders Eğitimi ve Sınav Bilgileri

A2 Ehliyet Sınavı Teorik dersleri Kursumuzda aralıksız olarak, Hafta içi her akşam 19:00-21:00 arası devam etmektedir. Ders bitiminden sonra kurumumuzca alınan e-randevu ile e-sınava girildikten hemen sonra sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

A2 Ehliyet Sınavında 23’ü Trafik ve Çevre Bilgisi, 12’si İlk Yardım Bilgisi, 9’u Araç Tekniği, 6’sı Trafik Adabı Dersinden olmak üzere toplam 50 soru sorulur. 50 sorunun, 35’ini doğru cevaplamanız A2 Ehliyet Sınavından başarılı olmanız için yeterlidir. Sınav süresi 60 dakikadır. Bütün soruları boş bırakmadan cevaplamanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi yanlış cevaplar doğruyu götürmez.

Teorik Sınavda Başarılı olan adaylar A2 direksiyon sınavına girebilirler. Başarısız olan adaylar aralıksız devam eden teorik derslere katılarak, Teorik Sınav harcını tekrardan yatırarak 15 gün sonra e-sınava girebilirler. Toplam 4 hak bulunmaktadır.

A2 Direksiyon Sınavı Eğitimi;

Kursumuza ait A2 sınıfı motosiklet ehliyetine uygun 150cc’den-400 cc’ye kadar A2 motorlarla eğitimlerini tam ve eksiksiz alacaklardır. Motosiklet kullanmayı bilmeyen bir sürücü adayı A2 Direksiyon Sınavı eğitimini tamamladıktan sonra trafiğe rahatlıkla çıkabilecektir.

A2 Direksiyon Sınavı;

A2 Direksiyon Sınavı Alanından olacak direksiyon uygulama sınavı süresi 35 dakikadır.

Direksiyon Sınavında Yapılması Gerekenler;

  • Vites ve Debriyaj
  • El ve Ayak Fren sistemi
  • A2 Motordaki vites sayısı
  • Motoru çalıştırma, durdurma
  • Işıklandırma sistemi ve sinyal ışıkları
  • Su ve Yağ göstergeleri
  • Akümülatörün A2 motorun neresinde olduğu soruları sorulucak.

İkinci aşamada 15dk-20 dk 1 metre arayla dizili dubaların arasından geçme, sekiz çizme, yönetmelikte belirtilen platformun üstünden geçme şeklinde olacak.

Üçüncü aşamada sürücü adayı akan trafikte ilerlerken, sınav değerlendirme komisyonu telsizle irtibatlı olarak sürücü kursuna ait araçla öğrenciyi takip edecektir.

Puanlama yoktur. Sınav sonucunuz Başarılı veya Başarısız olarak belirtilmektedir.

Başarılı adaylar sertifikalarını alarak ehliyet dönüştürebilirler. Başarısız adaylar tekrar eğitime katılarak 2 hafta sonra sınava girebilirler. Toplam 4 hak bulunmaktadır.

A2 den A sınıfı Ehliyet farkı için, 09 Mayıs 1997 tarihinden önce doğan 20 Yaşından büyük ve en az 2 yıllık A2 tecrübesi olanlar alabilir. A direksiyon sınavına katılmaları yeterlidir. Teorik sınavdan muaf olurlar.

Diğer Bilgiler

A2 Otomatik vites ehliyetinin tek farkı otomatik vites A2 motor ile eğitim almaları ve sınava girmeleridir.

A2 Ehliyet Sahibi Kişiler diğer ehliyet sınıflarından birine sahip olmak istedikleri zaman sadece direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

Kredi kartsız kefilsiz 12 ay taksit kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

A2 Ehliyeti Fiyat Bilgileri
A2 Ehliyeti Her Şey dahil Fiyatı

İlk defa A2 ehliyeti alacaklar için Kurs ücreti 1.280 TL’dir.

Kurs Ücreti 1.280 TL + Yazılı Sınav Ücreti 75 TL + Direksiyon Sınav Harcı 100 TL + A2 Ehliyet Harcı 323 TL olmak üzere 1.778 TL’dir.

A1-B-C-D sınıfı ehliyeti olanlar için kurs ücreti 1010 TL’dir. Sadece A2 sınıfı direksiyon sınavına katılırlar.