Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No. 19
+90 212 544 5656 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

ACİL TAŞIMA TEKNİKLERİ

Hasta/yaralının bulunduğu yerden acilen daha güvenli bir yere uygun taşıma teknikleriyle taşınmasıdır.

Hasta veya Yaralıyı Sürükleme Yöntemleri :

Hasta/yaralının durumu ağırsa, yatarak gitmesi gerekiyorsa ve tek ilk yardımcı var ise bu yöntem en kolay olanıdır. Özellikle basık ve dar alanlarda tercih edilmelidir. Hastanın sürüklenerek taşınabilmesi için zeminin düz olması gerekir.

Koltuk Altından ya da Ayak Bileklerinden Tutarak Sürükleme:

– Hastanın elleri, önde birleştirilir ya da kemer, pantolon vb. içine yerleştirilir.

– Hastanın baş ya da ayak tarafına geçilir.

– Hastanın başı, dirsekler ile desteklenerek koltuk altından ya da ayak bileklerinden tutulup baş, boyun ve gövde ekseni bozulmadan geriye doğru sürüklenir. Hasta, giysisinden tutulup sürüklenebilir. Ayrıca hastayı sürüklerken sürtünmeyi azaltmak için hasta, battaniye üzerine yatırılıp sürükleyerek taşınabilir. Battaniye bütünüyle hastanın vücuduna da sarılabilir.

İtfaiyeci Yöntemi İle Sürükleme :

İtfaiyeci yöntemi ile sürükleme, hastanın dar ve geçiş güçlüğü olan yerler ile gaz ve duman dolu ortamlardan çıkarılmasında kullanılır. Boyuna askı yaparak taşıma da denir.

– Hasta, sırtüstü pozisyona getirilir.

– Her iki diz, hastanın yan taraflarında yere temas edecek şekilde durulur.

– Hastanın bilinci kapalı ise el bilekleri çevreden temin edilen kravat, eşarp gibi malzeme ile birleştirilerek bağlanır.

– Bağlanan bilekler, boyundan geçirilerek hastanın tutunması sağlanır.

– Diz ve eller üzerinde hasta, ileriye doğru sürüklenir. Taşıyan kişi omurgasını gergin ve düz tutar.

Diğer Taşıma Yöntemleri Tek Kişi İle Taşıma :

Kucakta Taşıma :

Çocuk ve hafif kilolu yetişkinler, kucakta taşınabilir. Hastanın yanına yaklaşılarak bir diz yerde olacak şekilde durulur.Hastanın dizleri altından ve sırtından tutulur. Mümkünse hastaya, kollarını taşıyıcının boynuna dolaması söylenir. Bu hastanın kendini güvende hissetmesini sağlar. Ağırlık kalça ve dizlere verilerek ayağa kalkılır. Hastanın önde merkezlenen ağırlığının, taşıyıcının kollarında olması nedeniyle taşıyıcı, hastayla birlikte hareket ederken dengesini korumaya dikkat etmelidir.

Sırtta taşıma: Bilinci açık ve yürüyemeyecek durumda olan hasta, sırtta taşınabilir. Hastanın ağırlığının büyük bir kısmı omurgası boyunca taşıyıcının bacaklarına yüklenir. – Taşıyıcı, sırtını hastaya dönük olarak çömelir. – Hasta, kollarını taşıyıcının boynundan dolayıp ellerini önde birleştirir. – Sırt dik tutulup ağırlık kalça ve dizlere verilerek ayağa kalkılır.

 

İtfaiyeci Yöntemi ile Omuzda Taşıma :

Bilinci kapalı ya da yürüyemeyecek durumda olan hasta, omuzda taşınır. Denge ve ağırlık transferi, en iyi şekilde hastanın belinden yukarısı taşıyıcının omzundan aşırılarak sağlanabilir.

– Hasta, oturur ya da yatar pozisyonda olabilir.

– Dizler bükülerek hastanın önünde hafif eğik pozisyonda durulur.

– Kol, hastanın iki bacağı arasından geçirilip dizinden kavranır.

– Diğer el ile hastanın kolu tutulur.

– İyice çömelerek hastanın gövdesi omuza yerleştirilir.

– Ağırlık, kalça ve dizlere verilerek ayağa kalkılır. Taşıyıcı, boşta kalan el ile çevresindeki merdiven korkuluğu gibi yerden destek alabilir. Taşıma sırasında hızlı ve güvenli hareket edilmeli, ani ağırlık kaymasına bağlı denge kaybına karşı dikkatli olunmalıdır.

Omuzdan Destek Verme: 

Hafif yaralı ve yürüyebilecek durumda olan hastaya omuzdan destek vererek yürümesine yardımcı olunur. Hasta, vücut ağırlığının çoğunu kendisi yüklenir, sadece gerektiği zaman hastanın ağırlığının bir kısmı desteklenir. – Hastanın, yaralı olan tarafına değil, sağlam tarafına geçilir. – Hastanın kolu, omuza alınarak eli tutulur. – Diğer el ile hastanın belinden desteklenir. – Hasta ile aynı hizada ve koordineli olarak yürünür. Destek veren kişi, hastanın dengesini kaybedip ani ağırlık kaymasına karşı dikkatli olmalıdır. İki kişi ile de omuzdan destek verilebilir.

 

İki Kişi İle Taşıma Yöntemleri :

Teskereci Yöntemi :Hasta, teskereci yöntemi ile kol ve bacaklarından tutularak taşınır. Göğüs kafesine yapılan baskı nedeniyle hasta, bu pozisyonda rahatsızlık hissedebilir. Hasta, sandalyede otururken de teskereci yöntemi ile taşınabilir. – Hastanın elleri, önde birleştirilir. – Bir kişi, hastanın baş tarafında durup koltuk altlarından ellerini geçirip önde birleştirir. – İkinci kişi, sırtı hastaya dönük olacak şekilde hastanın bacakları arasına çömelip dizleri altından tutar. – Hasta, komutla aynı anda yerden kaldırılır. 

İki İlk Yardımcı İle Ellerin Üzerinde Taşıma (Altın Beşik Yöntemi) :

Yaralının ciddi bir yaralanması yoksa ve yardım edebiliyorsa iki, üç, dört elle altın beşik yapılarak taşınır.

İki Elle:İki ilk yardımcının birer eli boşta kalır. Bu elleri birbirlerinin omzuna koyarlar. Diğer elleri ile bileklerinden kavrayarak yaralıyı oturturlar.

Üç Elle: Birinci ilk yardımcı bir eli ile ikinci ilk yardımcının omzunu kavrar: Üç Elle : Diğer eli ile ikinci ilk yardımcının el bileğini kavrar. İkinci ilk yardımcı bir el ile birinci ilk yardımcının bileğini, diğer eli ile de kendi bileğini kavrar. 

Dört Elle :

İlk yardımcılar bir elleri ile diğer el bileklerini, öbür elleri ile de İlk yardımcılar bir elleri ile diğer el bileklerini, öbür elleri ile de  birbirlerinin bileklerini kavrarlar.
birbirlerinin bileklerini kavrarlar.

Sedye İle Taşıma Teknikleri :

Sedye ile taşımada genel kurallar şunlardır:

– Yaralı, battaniye yada çarşaf gibi bir malzeme ile sarılmalıdır.

– Düşmesini önlemek için sedyeye bağlanmalıdır.

– Başı gidiş yönünde olmalıdır.

– Sedye daima yatay konumda olmalıdır.

– Öndeki ilk yardımcı sağ, arkadaki ilk yardımcı sol ayağı ile yürümeye başlamalıdır.

– Daima sedye hareketlerini yönlendiren bir sorumlu olmalı ve komut vermelidir.

– Güçlü olan ilk yardımcı, hastanın/yaralının baş kısmında olmalıdır.

1) Sedyenin İki Kişi Tarafından Taşınması :

– Her iki ilk yardımcı çömelir, sırtları düz, bacakları kıvrık olacak şekilde sedyenin iki ucundaki iç kısımlarda dururlar.

– Komutla birlikte sedyeyi kaldırırlar ve yine komutla dönüşümlü adımla yürümeye başlarlar.

– Önde yürüyen, yoldaki olası engelleri haber vermekle sorumludur.

2) Sedyenin Dört Kişi Tarafından Taşınması Yaralının durumu ağır ise ya da yol uzun, zor ve engelli ise sedye 4 kişi ile taşın malıdır.

– İlk yardımcıların ikisi; yaralının baş, diğer ikisi; ayak kısmında sırtları dik, bacakları bükülü olarak sedyenin yan kısımlarında çömelirler. Sedyenin sapından tutarlar ve yukarı komutu ile sedyeyi kaldırırlar.

– Sedyenin sol tarafından tutan ilk yardımcılar sol, sağ tarafındakiler sağ adımlarıyla yürümeye başlarlar.

– Dar bölgeden yürürken ilk yardımcılar, sırtlarını sedyenin iç kısmına vererek yerleşirler.

– Merdiven ve yokuş inip çıkarken sedye mümkün olabilecek en yatay pozisyonda tutulmalıdır. Bunun için ayak tarafındakiler sedyeyi uyluk hizasında, baş tarafındakiler omuz hizasında tutmalıdır.

Araç İçerisindeki Hasta veya Yaralıyı Çıkarma (Rentek Manevrası)

DİKKAT: Araç içindeki yaralıyı (Rentek Manevrası) taşıma; kaza geçirmiş yaralı bir kişiyi eğer bir tehlike söz konusu ise omuriliğe zarar vermeden çıkarmada kullanılır. Bu uygulama solunum durması; yangın tehlikesi, patlama gibi tehlikeli durumlarda uygulanacaktır.

1- Kaza ortamı değerlendirilir; patlama, yangın tehlikesi belirlenir, çevre ve ilkyardımcının kendi güvenliği sağlanır,

2- Hasta/yaralının omuzlarına hafifçe dokunarak ve “iyi misiniz?” diye sorarak bilinci kontrol edilir, çevrede birileri varsa 112’yi araması istenir,

3- Hasta/yaralının solunum yapıp yapmadığı gözlemlenir (göğüs hareketleri izlenir). Eğer solunum yok ise,

4- Hasta/yaralının ayaklarının pedala sıkışmadığından emin olunur; emniyet kemeri açılır,

5- Hasta/yaralıya yan tarafından yaklaşılır ve bir elle kolu diğer elle de çenesi kavranarak boynu tespit edilir ( Hafif hareketle), 6- Baş-boyun-gövde hizasını bozmadan araçtan dışarı çekilir,