Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No. 19
+90 212 544 5656 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

Araç Göstergelerinin Kontrolü

Araç Göstergelerinin Kontrolü

Araç göstergelerinin kontrolü, aracın ön paneli üzerine, sürücünün kolay bir şekilde görebileceği yere konulmuştur. Aracın hızı, motor devri, soğutma suyu sıcaklığı, Araç göstergelerinin kontrolüdepoda kalan yakıt miktarını, ve arıza meydana gelmeden önce veya arıza durumunda sürücüyü uyarmak , aracın çalışma sistemleri hakkında bilgi vermek, amacıyla çeşitli sembollerden oluşan ışıklı uyarı sembolleri kullanılır. Araç kontağı açıldığında bu göstergeler yanar ve 1 kaç saniye içinde sönmesi gerekir. (Yağ lambası, Akü şarj lambası ve motor arıza lambası hariç) Bu lambalar ise aracın motoru çalıştırıldıktan sonra sönmesi gerekir.

Gösterge Sisteminin Sembolleri ve Bu Sembollerin Anlamları

Araç göstergelerinin kontrolüYağ Lambası : Aracın motoru çalıştığı andan itibaren yağ lambasının sönmesi gerekir sönmüyorsa veya hareket halinde iken yağ lambası yanıyor ise yağlama sistemi ile ilgili arıza olduğunu bildirir, eğer hareket halinde iseniz trafiği tehlikeye sokmamak şartı ile en sağ (emniyet) şeridine geçilerek araç stop edilir ve arıza giderilir.

Araç göstergelerinin kontrolü

Şarj Lambası : Aracın motoru çalıştığı andan itibaren şarj lambasının sönmesi gerekir sönmüyorsa veya hareket halinde iken şarj lambası yanıyor ise şarj sistemi ile ilgili arıza olduğunu bildirir, eğer hareket halinde iseniz trafiği tehlikeye sokmamak şartı ile en sağ (emniyet) şeridine geçilerek araç stop edilir ve arıza giderilir.

Araç göstergelerinin kontrolüHararet (Isı) Lambası : Motor soğutma sistemindeki arızayı bildirir. Araç hareket halinde iken hararet lambası yanıyor ise trafiği tehlikeye sokmamak şartı ile en sağ (emniyet) şeridine geçilerek durulur, araç stop edilmez, rölantide çalıştırılır, soğutma suyu kontrol edilir, eksikse; ılık ve temiz su ilave edilir.Araç göstergelerinin kontrolü

Yakıt Lambası : Sürücüye depodaki yakıtın bitmek üzere olduğunu bildirir. Yakıt azaldığında göstergede kırmızı renkte uyarı ışığı yanar.

Araç göstergelerinin kontrolüEl Freni Lambası : Aracın tekerleğinin el freni ile sabitlendiğini bildirir. Not : Aracın fren hidroliği azaldığı veya bittiği taktirde el freni uyarı lambası yanabilir.

Araç göstergelerinin kontrolü

 

Motor Arıza Lambası : Motorun herhangi bir yerinde arıza olduğunu bildirir. Araç hemen stop edilir. Servise gidilerek arızanın giderilmesi sağlanır.

Araç göstergelerinin kontrolü

 

Aşınmış Fren Balatası Lambası : Aracın fren balatalarının bitmek üzere olduğunu bildirir. Servise gidilerek balataların değiştirilmesi gerekir.

 

Kızdırma Bujileri İkaz Lambası (Sadece dizel motorlu araçlar için) : Dizel motorluAraç göstergelerinin kontrolü araçlarda soğuk havalarda motoru kolay çalıştırmak için ısıtma bujileri silindir içerisindeki havayı ısıtır. Kontak açıldıktan sonra marş yapılması için öncelikle kızdırma bujileri ikaz lambasının sönmesi gerekir. İkaz lambası söndükten sonra marş yaparak motor çalıştırılır.

Araç göstergelerinin kontrolüArka Cam Reziztansı Göstergesi : Aracın gösterge panelinde bulunan bu sembol arka cam reziztansının çalıştığını bildirir. Arka cam rezistansı soğuk veya yağışlı havalarda arka camda oluşan buğulanmayı önlemek için kullanılır.

Araç göstergelerinin kontrolü

 

Açık Kapı İkaz Lambası : Aracın kapılarından biri veya bir kaçının açık kaldığı veya tam kapanmadığını bildirir.

Araç göstergelerinin kontrolü

Emniyet Kemeri Takılmamış Uyarı Lambası : Emniyet kemerinin takılmamış olduğunu bildirir. Bazı araçlarda uyarı ışığıyla birlikte sesli uyarıda bulunur.Araç göstergelerinin kontrolü

Hava yastığı (Airbag) Göstergesi : Hava yastıkları hakkında bilgi verir. Hava yastığı (Airbag) çarpışma durumunda otomatik olarak şişerek sürücü ve yolcuların ölüm ve yaralanmalarını azaltan pasif güvenlik sistemidir.

Araç göstergelerinin kontrolü

 

Dörtlü İkaz Lambaları : Dörtlü ikaz lambalarının yanmakta olduğunu bildirir. (Aracın arızalanması, hasta taşıma vb. gibi durumlarda kullanılır.)Araç göstergelerinin kontrolü

Park Lambası Göstergesi : Park lambalarının açık olduğunu bildirir. (Farlar açıkkende bu lamba yanar)

Araç göstergelerinin kontrolü

Kısa Hüzmeli Far Göstergesi : Kısa hüzmeli farların açık olduğunu bildirir.Araç göstergelerinin kontrolü

Uzun Hüzmeli Far Göstergesi : Uzun hüzmeli farların açık olduğunu bildirir

Araç göstergelerinin kontrolüSağ Sinyal Göstergesi : Sağ sinyal lambasının açık olduğunu bildirir.Araç göstergelerinin kontrolü

Sol Sinyal Göstergesi : Sol sinyal lambasının açık olduğunu bildirir.

Araç göstergelerinin kontrolüSis Lambası Göstergesi : Sis lambasının açık olduğunu bildirir. Sis lambaları sis, pus, tipi gibi hava şartlarında kısa ve uzun hüzmeli farlarla birlikte kullanılır.Araç göstergelerinin kontrolü

Yakıt Göstergesi : Depoda bulunan yakıt miktarını gösterir.

 

Araç göstergelerinin kontrolüSoğutma Suyu Sıcaklığı (Hararet) Göstergesi : Soğutma suyunun sıcaklığını bildirir. Motor çalışma suyu sıcaklığı 85 – 90 derecedir. Araç göstergelerinin kontrolü

 

Kilometre (Hız) Göstergesi : Aracın seyrettiği hızı kilometre/saat cinsinden gösterir.

Araç göstergelerinin kontrolü

 

Motor Devir Saati Göstergesi : Motorun devir sayısını birim zamanda gösterir.(dev/dak cinsinden motorun devrini)