All for Joomla All for Webmasters
Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No: 199/A  
+90 212 544 5656 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

C1E SINIFI EHLİYET(RÖMORKLU)

Bayrampaşa Sürücü Kursu > Gönderiler > Faydalı Bilgiler > C1E SINIFI EHLİYET(RÖMORKLU)

C1E SINIFI EHLİYET(RÖMORKLU)

Öncelikle yeni ehliyet sistemin de C1E ehliyetinin ” Kamyonlu ve Çekici ( Römorklu ) ” grubunu kapsadığını bilmemiz gerekiyor. Peki nedir bu kamyonlu veya çekiciler : C1E sınıfı, C1 sınıfı ehliyet tipinin bir alt segmentidir. Yani C1 de römorksuz sadece Kamyonlu ve Çekici kullanılabiliyor. Bu ehliyet sınıfında ise ek olarak römork yani taşıdığınız yük için almanız gereken ehliyettir.Birçok ehliyet sınıfında olduğu gibi C1E sınıfı sürücü belgesinin de belirli şartları bulunmakta. Bunlardan en önemlisi bir deneyim ( yani daha önceden ehliyet sahibi olmak ) şartı. C1E ehliyeti alabilmeniz için, C1 sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra eğitim seviyesi olarak da ilkokul yeterli olacaktır. Sağlık belgesi prosedürü ise diğer tipte ki ehliyet sınıfları için aynıdır. Ekstra bir durum söz konusu değildir.
Yaş bakımından ise 18 yaşını doldurmanız gerekiyor. C1 sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıldır.

Not: C1E sınıfı ehliyetine sahip olup ticari araç kullanacak olan sürücüler SRC Belgesi ve Psikoteknik belgeleri almaları gerekir.(Eğer yük taşıyacaksanız bu belgeleri almanız gerekmektedir.)
SRC almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz www.haskayasrc.com

C1E Ehliyeti Hangi Araçları Kullanır?

Öncelikle römorklu Kamyonlar ve Çekiciler grubunda olduğu için ne kadar ağırlıkta römork taşıyabileceksiniz bunu konuşalım. Taşıyacağınız ağırlıklar römork ile birlikte minimum 750 kilogram, maksimum da 12 ton olmalıdır. Ayrıca C1E sınıfı ehliyet tipine sahip bireylerin ayrıcalıkları ise şu gruplardır ; M, B, BE, B1, C1, F Dolayısı ile BE sınıfında yer alan römorklu Otomobil ve Kamyonet grubunun ayrıcalıklarına da sahiptir. Yani en az 3500 kilogramlık yine maksimum 7500 kilogram ( ton ) römork da taşıyabilirler.

Tabi bu şartlar ile birlikte C1E sınıfı ehliyetler gruplara ayrılmıştır. Bunlar sırasıyla, C1, C, CE, C1E olarak belirlenmiştir ve her grubun farklı taşıtlar sürmeye hakkı bulunmaktadır. Bununla birlikte C1E sınıfı ehliyet sınavlarında sizden belirli belgeler de istenmektedir. Bu belgeler C1E sınıfı ehliyet alabilmeniz için muhakkak gereklidir. Aksi takdirde sınava girişiniz onaylanmaz ve ehliyet alamazsınız. Tabi aranan şartların da uygun olması gerekmektedir. Sadece belgeler değil, özellikle belirtildiği gibi yaş sınırlamasının da uygun olması gerekir. Bu özelliklere sahip iseniz sınava katılabilir ve C1E sınıfı ehliyet alabilirsiniz.

Kısaca maddeler halinde listeleyecek olursak ;

  • En az ilköğretim seviyesinden mezun olmak.
  • 18 Yaşını doldurmuş olmanız.
  • Daha önceden deneyim şartı ( C1 ehliyete sahip olmak )
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Öğrenim durumunuzu belirten bir belge veya diplomanız
  • 3 biometrik Fotoğraf
  • Sağlık raporu (ehliyet için)
  • Sabıka Kaydı
C1E SINIFI EHLİYET(RÖMORKLU) Nasıl Alınır?

Peki C1E sürücü belgesi nasıl alınabilir, bunun için tüm detaylar nelerdir? Bildiğiniz üzere daha önceden deneyim şartı konusunu ele almıştık. C1E ehliyete sahip olabilmeniz için bu ehliyete ihtiyacınız var dolayısı ile C1E sınıfı sürücü belgesi için tekrar Teorik Derslere ve Teorik Sınava ( yazılı sınav ) girmenize gerek YOKTUR.

Araç çubuğuna atla