All for Joomla All for Webmasters
Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No: 199/A  
+90 212 544 5656 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Bayrampaşa Sürücü Kursu > Gönderiler > Faydalı Bilgiler > Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Trafik kurallarını ihlal etmeniz durumunda, ihlal ettiğiniz kurala göre ehliyetinize ceza puanı işlemektedir. Şayet bu ceza puanı sınırını doldurursanız da ehliyetinize 2 ay süre zarfında el konulmaktadır. Bu iki ayın ardından ceza puanını tekrar doldurmanız durumunda ise ehliyetinize 4 ay süre zarfında, aynı yıl içinde üçüncü kez olursa da ehliyetiniz iptal edilmektedir. Bu sebepten dolayı ehliyet ceza puanları oldukça önem arz etmektedir. Ülkemizde ceza puanı sınırı 1 sene için 100 puandır.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, ehliyet ceza puanları sicilinizden asla silinmez. Sadece sürücü ceza puanlarının değerlendirmesi sıfırlanmaktadır. Sürücü ceza puanları 1 senelik periyotlar ile sıfırlanarak yeniden değerlendirmeye alınır. Üstelik bu sıfırlama işlemi de yemiş olduğunuz cezaların tamamı için uygulanmamaktadır. Yani örneğin 1 Kasım tarihinde ehliyetten veya alkollü araç kullanmaktan bir ceza yediyseniz bu ceza puanı ertesi sene 1 Kasım tarihinde silinir. Ancak diğer ceza puanlarınız silinmez. Onların da silinmesi için üzerinden 1 senenin geçmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı ara ara ceza puanınızı sorgulamanız yararınıza olacaktır. Aksi durumda ehliyetinizi kaybedebilirsiniz.

Ehliyet ceza puanının sıfırlanması işlemini çoğu vatandaşımız her senenin başında 1 Ocak tarihinde puanların tamamen silinmesi şeklinde olduğunu düşünmektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir bilgidir.

Sürücü ceza puanları yukarıda bahsettiğimiz şekilde silinmektedir.

Araç çubuğuna atla