fbpx
All for Joomla All for Webmasters
Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No: 199/A  
+90 212 544 5656 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

Ehliyet Sınıfları

Güncel Eğitim Arşivi
Bayrampaşa Sürücü Kursu > Ehliyet Sınıfları

İLK YARDIM İÇİN NELER YAPILMALI

Kaza: Önceden tahmin edilemeyen aniden meydana gelen ve istenmeyen sonuçlar doğuran, ölüm yaralanma ve maddi hasarla sonuçlanan olaylara denir. Kazalar çoğu kez önlenebilen olaylardır. Trafik kazaları, iş kazaları, ev kazaları, spor kazaları birer kaza tipleridir.

Felaket: Doğal kaynaklı ve kasıt unsuru olmadan ortaya çıkan, büyük ölçüde can ve mal kayıplarına sebep olan olaylara felaket denir. Deprem, sel, fırtına, salgın hastalıklar ve yanardağ patlaması gibi olaylar birer felakettir.

Trafik Kazası: Karayolu üzerinde, hareket halinde olan, bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olaylardır.

Kazaların nedeni daha çok insanlardır. Trafik kazalarına en çok sürücüler sebep olmaktadır. Şehir içindeki trafik kazalarından en çok etkilenen yaya grubu yaşlılar ve çocuklardır. Trafik kazalarını en önemli sebebi kural dışı araç kullanılmasıdır.

Trafik kazalarına neden olan sürücü kusurları genel olarak trafik kurallarına uymamak ; aşırı hız, alkollü araç kullanımı, yorgun, uykusuz ve dikkatsiz araç kullanma, geçme kurallarına uymama, yeterli takip mesafesi bırakmamak,

vb. dir.

Yurdumuzda “Hızır Acil Servis” hizmetinin telefon numarası 112 dir.

KAZA YERİ İLK YARDIM ÖNLEMLERİ

İlk yardım : Ani olarak hastalanan ya da kazaya uğrayan kimseye tıbbi tedavisi yapılana kadar olay yerinde yapılan hayat kurtarıcı girişimlere denir.

İlk yardımın amacı: Kazanın olduğu yerde, kazazedelere yardım ederek durumlarının kötüye gitmesini engellemek ve hayatlarını kurtarmaya çalışmaktır.

Kaza yeri acil yardım haberleşmesi yapılırken ilk önce yaralıların durumu ve sayısı bildirilir.Acil yardım haberleşmesinde iletilecek mesaj kısa, öz ve anlaşılır olmalıdır. Kaza yerine yalnız başına ulaşan diğer araç sürücüleri acil yardım haberleşmesini yaralıların ölmesini engelleyecek önlemleri aldıktan sonra yapmalıdır.

İlk yardımda 6 aşama:

1- Kazazedeyi güvenceli yere almak, (kaza yerinde gerekli emniyet tedbirleri almak.)

2- Teşhis koymak

3- İlk yardım yapmak

4- Haberleşme

5- Kazazedelerin öncelik sırasına göre taşınması

6- Kazazedelerin uygun pozisyonda taşınması

İlk yardımda öncelik sırası :

1: Solunumu duranlar

2: Kalbi duranlar

3: Şoka girenler

İlk yardımcının özellikleri :

1- İlk yardım bilgisine sahip olmak

2- Çabuk hareket etmek

3- Elimizdeki araç ve gereçleri en iyi şekilde kullanmak

4- Telaşlanmadan, heyecanlanmadan ve ümitsizlik belirtisi göstermeden, hemen ölebilecek olanlara öncelikle yardım etmek

Trafik kazalarına ilk müdahale edebilecek kimse oldukları için sürücülerin ilk yardım bilgi ve becerisine sahip olmaları önemlidir. Trafik kazası gördüğünde gerekli tedbiri almayan sürücülere para ve puan cezası birlikte uygulanır. Trafik kazası gördüğünde sürücülerin müdahale etmeleri her durumda bir zorunluluktur.

Sürücülerin Asli Kusur Halleri

 • Kırmızı ışıkta veya görevlinin dur işaretinde geçmek,
 • “Taşıt giremez” levhasının bulunduğu kara yoluna veya bölünmüş kara yolunda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya bağlantı yoluna girmek,
 • İkiden fazla şeritli taşıt yollarında, karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girmek,
 • Arkadan çarpma,
 • Geçme yasağı olan yerlerde önceki aracı geçmek,
 • Dönüş manevralarını yanlış yapmak,
 • Şeride tecavüz etmek,
 • Kavşaklarda ilk geçiş hakkına uymamak,
 • Daralan kaplamalarda geçiş kolaylığı sağlamamak,
 • Manevraları düzenleyen kurallara uymamak,
 • Yerleşim yerleri dışındaki kara yolunda zorunlu haller dışında duraklamak veya park etmek,
 • Kurallara uygun olarak park etmiş araca çarpmak.
 • NEDEN DİREKSİYON DERSİ ALINMALI?

  Direksiyon eğitimi size;

  Sizin ve sizin kadar değerli insanların can güvenliğini korumayı,
  » Araçlar hakkında doğru bilgileri öğrenmeyi,
  » İleri Sürücülük Teknikleri ile davranış şekillerini ve direksiyon geliştirme seçeneklerini,
  » Doğru şekilde şartlanmayı,
  » Direksiyon Dersi çalışmaları sonucu elde edeceğiniz tecrübelerinizle hatasız ve başkalarının hatasını engelleye bir sürücü olmayı,
  » İstanbul’un yoğun trafiğinde araç kullanmayı ve kazalardan uzak durabilmeyi öğretmeyi amaçlar.

  Direksiyon dersi saatleri;

  Her gün sabah 10:00 – 18:30 arası direksiyon dersi verilmektedir.

  Direksiyon dersi içeriği;

  İLK ADIM

  İlk ders kursiyerin durumuna göre trafiğe kapalı pistte veya trafiğin yoğun olmadığı bir bölgede teorik bilgilerin aktarımı ile başlar. (10 – 15 dakika) Paneller, donanımlar, pedallar ve kumanda kolları tanıtılır. Araç kullanmadan önce yapılan hazırlıklar (ayna,koltuk ayarı vb.), direksiyon tutma ve bakış tekniği anlatılır. Dur-kalk ve vites değiştirme çalışması yapılır. Yokuş yukarı kalkış tekniği gösterilir. Dönüşler ve şerit değiştirme uygulanır. 1. ve 2. vites kullanılır.

  DERS 2

  Yine trafik yoğunluğunun düşük olduğu bölgelerde derse başlanır. İlk derste öğrenilenler tekrarlanır ve uygulanır. Fren mesafesi, frenleme teknikleri, vites yükseltme ve vites küçültme anlatılır ve uygulanır. Geri vites kullanımı ve geri manevra gösterilir. Yolda karşılaşılabilecek tehlikeler üzerinde durulur. Değişik yol ve yük durumlarına göre uygun devir ve uygun vites kavramı üzerine uygulama yapılır. Yol hakimiyeti, kavşaklar, dönel kavşaklar, sinyal verme ve yolda uygun şeridi seçme üzerine çalışma yapılır. Park denemesi ile ders tamamlanır. 1 – 2 Vites kullanılır.

  DERS 3

  Bu derste artık trafiğin daha yoğun olduğu bölgeler kullanılabilir. Önceki derslerde öğrenilen bilgiler tekrarlanır ve uygulanır. Trafiğe adaptasyon için akıcı trafik içerisindeki araçlara karışılır. Park denemesi ile ders tamamlanır.

  Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

  Türkiye genelinde BÜTÜN RANDEVULAR için buradaki linkten randevu alabilirsiniz.

  Başvurunun ilk aşamasında “Başvuru Türü” olarak “Kendi adıma” ve ya “Aile randevusu” aile randevusu seçtikten sonra İL seçmeniz gerekiyor. İL seçtikten sonra randevu veren Nüfus Müdürlüklerinden size uygun olan müdürlük seçilmelidir.

  Üst kısımda anlatılan işlemler yapıldıktan sonra TC Kimlik No, Ad, Soyad ve Güvenlik kodunu doğrulayınız. Bir sonraki aşamada doğum tarihi bilgileriyle kontrol yapılacaktır. Doğum tarihi bilgilerinizi gün ay yıl olarak giriniz. Bu işlemlerinde devamında bir tane güvenlik sorusu da sorulacaktır. Örneğin “Babasının babasının isminin ilk harfi”, “babanızın isminin ilk harfi”, “Eşinizin isminin 2. harfi” gibi.

  Bu işlemlerin ardından açılan ekranda ekranda cep telefonu numarası, mail adresini girmeniz ve randevuyu onaylamanız gerekecek.

  Bunun yanında Nüfus müdürlüğü sayfası üzerinde ehliyet randevu sorgulama yaparak randevunuzun doğru olduğunu teyit edebilirsiniz. Mail ve telefon bilgilerinizi hatasız girmeniz gerekmektedir. Önemle duyurulur.

  ÖNEMLİ UYARILAR:

  Randevu seçenekleri olarak:
  Kendi adınıza, babanızın adına, anneniz adına, kardeşiniz adına, eşiniz adına, oğlunuz adına, kızınız adına ve vasisi olduğunuz birey adına randevu alabilirsiniz.

  Randevuyu alacak kişi toplam 6 aile bireyi için randevu alabilmektedir.

  Ehliyet için randevu alanlar T.C Kimlik Kartı randevusu da alabiliyor bunun için istediğiniz kişilerin yanında bulunan kutucuğu işaretleyiniz.

  NOT: Sürücü belgeleri artık Nüfus Müdürlüklerince verilecektir!

  TRAFİK İŞARETLERİ

  • Trafik görevlisinin işaretleri
  • Işıklı trafik işaretleri
  • Trafik işaret levhaları
  • Yol çizgileri
  • Diğer işaretleme elemanları

  Trafik işaretlerinin bu sıralaması aynı zamanda bunlara uymadaki öncelik sıralamasıdır.

  Sesli veya yazılı ışıklar; araç trafiğine göre yayaların hareketlerini düzenleyen ışıklar olup yayalara hitap eder.

  Trafik işaretlerinin standart, anlam, nitelik ve nicelikleri ile diğer esasları İçişleri Bakanlığı’nın görüşü alınarak Bayındırlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle gösterilir.

  Trafik Görevlisinin İşaretleri
  • Trafik görevlisinin her iki kolunu veya sağ veya sol kollarından birini yere paralel olarak yana açtığı durumda; kollar doğrultusundaki araçlara geç, ön ve arka doğrultusundaki araçlara dur demektir.
  • Trafik görevlisinin sağ veya sol kolundan birini havaya kaldırması durumunda, bütün yönlerdeki araçlara dur demektir.
  • Görevli kişinin kırmızı ışığı sallaması, ışığı yönelttiği doğrultudaki karayolunu kullananlar için dur demektir.
  • Görevli kişinin kısa sesli tek veya fasılalı düdük işareti uyarma, uzun sesli tek veya fasılalı düdük işareti dur demektir.
  • Trafiği hızlandırma işareti; Trafik polisi, hızlandırmak istediği yöne sol yada sağ yanı dönük olarak, o yönde bulunan kolunu yere paralel olacak şekilde ve dirsekten kırmak suretiyle eline kadar olan kısmı yukarıya kaldırıp, tekrar yere paralel hale getirir.
  • Trafiği yavaşlatma işareti; Trafik polisi,yavaşlatmak istediği yöne cephesi dönük durur ve sağ yada sol kolunu (trafiğin akış yönüne göre- omuzdan, yere paralel oluncaya kadar kaldırıp 45 derece ile 90 derece arasında seri olarak yavaş yavaş sallar.
  Işıklı Trafik İşaretleri
 • Kırmızı Işık: Aksini gösteren bir işaret yoksa hiçbir yöne hareket edilmez.
 • Kırmızı – Sarı Işık: Yol trafiğe açılmak üzeredir, harekete hazırlanılır.
 • Yeşil Işık: Yol trafiğe açıktır, aksine bir işaret yoksa durmadan geçilir.
 • Sarı ışık: Yol trafiğe kapanmak üzeredir, emniyetle duramayacak kadar yaklaşmış olan araçlar geçebilir, diğer araçlar durmak zorundadır.
 • Fasılalı Yanıp Sönen Sarı Işık: Uyarı anlamındadır. Bu yerin yavaş ve dikkatli geçilmesini bildirir.
 • Fasılalı Yanıp Sönen Kırmızı Işık: Mutlak duruş yapılmasını ve gidilecek yolun açık ve müsait olduğu görüldükten sonra yeniden hareket edilmesini bildirir.
 • şıklı Oklar: Dönüşleri düzenler. Ok yönünde dönüş yapacak olan sürücülerin ışıklı okun yeşil yanmasını beklemelerini bildirir.
 • WhatsApp İletişim
  WhatsApp İletişim
  Araç çubuğuna atla