Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No. 19
+90 212 544 5656 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

Emniyet Kemerinin Takılması

Emniyet Kemerinin Takılması ve Baş Destekler

Emniyet kemerinin takılması, emniyet kemeri sürücü ve yolcuları ani fren veya kaza durumunda araçta tutarak vücutlarını ve kafalarını ileri, sağa sola ve yukarı vurmasını ve araçtan fırlamalarını önler.

Eğer emniyet kemeri kullanmıyorsanız aracınız dursa bile sizin araç içindeki yolcu ve hareketli cisimler aynı hızla yol almaya devam eder ta ki direksiyon, torpido veya ön cam sizi durdurana kadar.

Bir çok insan kısa mesafelerde kemer takmayı gereksiz olarak görmekte, ancak unutmayalım ki kEmniyet kemerinin takılmasıazalarda ölenlerin %35’i şehir içinde ve günlük güzergahlar üzerinde olan kazalardan kaynaklanıyor. Sizlerden, karayolunu kullanırken kurallara mutlaka riayet etmenizi kendi can güvenliğiniz için emniyet kemeri kullanmanızı istiyoruz. Çünkü trafik kazaları sadece başkalarının başına gelmez.
Emniyet kemeri takılmadan önce sağlam olup olmadığı kontrol edilmelidir; Emniyet kemeri ani olarak çekildiğinde kilitlenmelidir, kilitlenmez ise emniyet kemeri arızalıdır. Bu gibi durumlarda mutlaka emniyet kemeri tamir ettirilmeli tamir edilemiyorsa yenisi ile değiştirilmelidir.

Koltuk sırtlığının dik pozisyonda olduğuna emin olun, emniyet kemerini çekerek omuz, bel ve leğen kemiği Emniyet kemerinin takılmasıüzerinden üç noktadan temas edecek şekilde rahat ve güvenli uzunluğu sağlayacak şekilde takın. Metal dili yuvaya, mekanizmadan “klik” sesini duyana kadar sertçe itin. Doğru tokayı kullandığınızdan emin olun. Gerekli bir durumda emniyet kemerini hızlı bir şekilde açabilmek için tokanın üzerindeki açma düğmesini konumlandırmayı unutmayın. Kilit dilinin kilide tam oturmuş olduğundan emin olmak için metal dili geri doğru çekin. Emniyet kemerinin kıvrılmış olmadığından emin olun. Eğer emniyet kemeri siz onu kendinize sarmak için çekerken kilitlenirse, sargının geri kaymasına izin verin ve tekrar emniyet kemerini çekerek takın. Baş destekleri bir kaza anında boyun yaralanmaları riskini düşürmek için tasarlanmışlardır. Araç koltuğunda oturup arkanıza yaslandığınız da maksimum koruma için baş desteği üst kısmının kulaklarınızla aynı hizada olmasını sağlayınız.

  • Gideceğiniz mesafe hangi uzunlukta olursa olsun, mutlaka emniyet kemeri kullanın.
  • Ön ve arka koltuklardaki tüm yolcuların emniyet kemerlerini mutlaka takmalarını sağlayın.
  • Kemeri mutlaka kurallara uygun olarak takın.
  • Kemeri bağlarken üzerinizde palto vs. gibi kalın giysiler olmamalıdır, kalın giysiler kemerin etkinliğini azaltır.