fbpx
All for Joomla All for Webmasters
Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No: 199/A  
+90 212 544 5656 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

Sıkça Sorulan Sorular

Bayrampaşa Sürücü Kursu > Sıkça Sorulan Sorular

Stajyer Ehliyet Nedir?

Yeni ehliyet alan kişiler için stajyerlik süresi, ilk ehliyet aldığınız tarihten itibaren, iki yıl süre içerisinde, karayolları yönetmeliğinin belirlemiş olduğu, 75 ceza puanını aşmaması gerekmektedir. İki yılı doldurduktan sonra, normal süre 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmaması gerekmektedir. Basında ve sosyal medyada çıkan asılsız haberler içerisinde sürücünün yanında bir refakatçi sürücü bulunmasına gerek yoktur.

Ehliyetim varken, farklı bir ehliyet almak istiyorum! Sınava girmem gerekir mi?

Herhangi bir sınıf ehliyetiniz mevcut ise, herhangi bir ehliyete geçerken yazılı (teorik) sınavdan muaf olursunuz. Sadece direksiyon (uygulama) eğitimi alıp ve sadece direksiyon (uygulama) sınavına tabi tutulursunuz. Örneğin; benim B sınıfı ehliyetim var ve A2 sınıfı motor ehliyeti alacaksam, yazılı sınavdan muaf olurum.

Ehliyet sınavında kaç soru çıkar?

Milli eğitim bakanlığı tarafından gerçekleştirilen teorik (yazılı) sınavlar 50 sorudan oluşmaktadır. En az 35 soruya doğru cevap verdiğiniz takdirde başarılı sayılırsınız. Toplamda ise dört sınav hakkınız vardır. Sınavda ilk yardım, motor ve trafik konularından sorumlusunuzdur.

Kaç ders direksiyon eğitimi alırım?

Direksiyon eğitimleri, uzman eğitimcilerimiz tarafından sınava gireceğiniz araç ile sınav alanında; araç üzerinde 14 saat ve simülasyon cihazında ise 2 saat yani toplamda resmi olarak 16 saat direksiyon eğitimi alırsınız. Bir ders süresi ise 50 dakikadır.

Kurstan aldığım sertifikam ile araç kullanabilir miyim?

Kursu tamamladıktan sonra size verilen sertifika ile araç kullanamazsınız. Sertifika tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde almaya hak kazandığınız ehliyet sınıfının vergisini yatırarak nüfus müdürlüğüne müracaatta bulunması gereken evraklarla beraber dosyanızı teslim etmeniz gerekmektedir. Sertifika tarihinin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra, sertifikanın hiç bir hükmü bulunmaz ve tekrardan kursa kayıt olmanız gerekir.

Derslere katılmam zorunlu mu?

Teorik (yazılı) ve uygulama (direksiyon) eğitimleri için katılım zorunludur. Fakat beş derste bir devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Örneğin; toplamda 16 saat olan trafik dersinde 3 saat devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. 6 saatlik motor dersinde 1 saat devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Derslere katılımınız sınavdaki başarı durumunuzu ve günlük yaşamınızdaki sürüş bilginizi olumlu yönde etkileyecektir.

Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

Kimliğinizin aslı ve fotokopisi
Öğrenim belgenizin aslı ve fotokopisi
Uzman ekip tarafından verilmiş sağlık raporu
Adli sicil kaydınız (Sabıka kaydı)
Son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafınız

E-Sınav (elektronik sınav) nedir?

Milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet teori sınavlarının elektronik ortamda yapılmasıdır. E-Sınav, bakanlığın belirlemiş olduğu okullarda bilgisayar başında yapılır. Sınav bitimde sonuçlar hemen açıklanır. Diğer sınava göre süre olarak daha avantajlıdır.

A2 sınıfı bütün motosikletleri kullanabilir mi?

A2 motosiklet ehliyeti alma yaşı 18 ve motor gücü 12 kw/16hp ve 35 kw/47 hp arası olan tüm motosikletleri kullanabilir. A2 tüm motosikletleri kullanamazlar, A sınıfı ehliyet gerekmektedir.

Sertifikalar kaç günde çıkar?

Teorik (uygulama) sınavından başarılı olduğunuz taktirde, evraklarınız sınav günü milli eğitim bakanlığına teslim edilir. Sertifikanız en geç iki hafta içerisinde kurumuz tarafında sizlere teslim edilir.

İlkokul mezunuyum, ehliyet alabilir miyim?

İlkokul mezunları için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Ehliyet alabilirler ayrıca, ehliyet alabilmek için minimum ikinci kademe okur yazarlık belgesi olması gerekmektedir.

Ehliyet sınavında başarılı olmak için kaç soruyu doğru yanıtlamalıyım?

Milli eğitim bakanlığının yapmış olduğu sınavda 50 soru sorulmaktadır. Bu sorulan sorulardan ise başarı elde edebilmek için en az 35 soruya doğru cevap vermeniz gerekir.

Otomatik vites ehliyet alırsam, manuel vites kullanabilir miyim?

Manuel aracı kullanabilmeniz için, manuel (B) sınıfı ehliyete kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Otomatik (B1) sınıf sadece otomatik araçları kullanabilmektedir.

Ehliyet fiyatları neden bu kadar yükseldi?

2016 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, sürücü kursları arasındaki haksız rekabeti ortadan kaldırmak ve eğitim seviyesini yükseltmek için ehliyet sınıflarına taban fiyat uygulaması getirilmiştir. Rekabetin tamamen eğitim üzerine olması hedeflenmiştir.

Ehliyet sınavında hangi derslerden sorumlu olacağım?

Milli Eğitim Bakanlığının, 2016 yılından itibaren ilk defa yazılı (test) sınava girecek kursiyerler için; M, A1, A2, A ,B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfları sertifika türlerine göre; İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği ve Trafik Adabı derslerden sorumlu olacaktır.

Sürücü belgemin geçerlilik süresi var mı?

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.

WhatsApp İletişim
WhatsApp İletişim
Araç çubuğuna atla