All for Joomla All for Webmasters
Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No: 199/A  
+90 212 544 5656 Haftaiçi 09:00 - 21:00 / Haftasonu 09:00 - 19:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

TRAFİK CEZASI İTİRAZ

TRAFİK CEZASI İTİRAZ

Karayollarında sürekli olarak yapılan denetlemeler sonucunda kimi zaman trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile kimi zamanlarda ise istenen şartların tamamlanmıyor olmasından dolayı kişilere para cezası verilebilmektedir. Ancak, kişilere yapılan cezai işlemler her zaman için trafik kontrol noktalarında yapılmamaktadır. Radar sistemleri ya da Mobese kameraları üzerinden de kişilere ceza yazılabildiğinden dolayı, bireylerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak, farklı alanlardan gelen cezalar için kişilerin itiraz hakkının olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Trafik cezası itiraz, Karayollarında sürekli olarak yapılan denetlemeler sonucunda kimi zaman trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile kimi zamanlarda ise istenen şartların tamamlanmıyor olmasından dolayı kişilere para cezası verilebilmektedir. Ancak, kişilere yapılan cezai işlemler her zaman için trafik kontrol noktalarında yapılmamaktadır. Radar sistemleri ya da Mobese kameraları üzerinden de kişilere ceza yazılabildiğinden dolayı, bireylerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak, farklı alanlardan gelen cezalar için kişilerin itiraz hakkının olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Mahkeme üzerinden yapılacak olan itirazlarda, eğer kişiler haklı çıkarsa, mahkeme masrafları da doğrudan ilgili kurum yani ihmali olan kurum tarafından karşılanacaktır. Trafik cezası itiraz mahkeme masrafları için mahkeme sürecinin tamamlanması ve taraflardan birisinin haksız bulunması gerekmektedir. Haksız olan taraf ise süreçteki tüm masrafları karşılayacaktır.

Trafik cezalarına itiraz etmek isteyen kişilerin sadece gerekli belgeleri ibraz etmesi yeterli olacaktır. İtiraz için yapılacak olan başvuru işlemlerinde herhangi bir ücret yani bedel alınmamaktadır. Ancak, yapılacak olan haksız itirazlar ya da mahkeme tarafından olumsuz bir karar verilmesi durumunda, hem itiraz işlemlerine hem de mahkeme masraflarının kişiler tarafından ödeneceği unutulmamalıdır. Kişiler yapacakları itirazlarda doğrudan dilekçe ile başvuruda bulunmalıdırlar. Trafik cezası itiraz dilekçesi 2019 yılı için, 2018 yılında kullanılan metinlerin aynı şekilde kullanılması yeterli olacaktır.

NOT : Ayrıca trafik cezanızı e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla