Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No. 19
+90 212 544 5656 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

Trafik Psikolojisi İnsan Araç Çevre İlişkisi

Bayrampaşa Sürücü Kursu > Gönderiler > Ehliyet Dersleri > Trafik ve Çevre Bilgisi Dersleri > Trafik Psikolojisi İnsan Araç Çevre İlişkisi


TRAFİK PSİKOLOJİSİ İNSAN – ARAÇ – ÇEVRE İLİŞKİSİ

Trafik Psikolojisi İnsan Araç Çevre İlişkisinde İnsan Araç Çevre Unsuru, İnsanların trafikle içiçeliği, anne karnında başlar, ölene kadarda devam eder. Trafik çok yönlü ve çok karmaşık bir konudur. Mühendislik, fizik, mekanik, fizyoloji, psikoloji ve diğer davranış bilimleri ile eğitim, sosyoloji, ekonomik, hukuk ve sosyal bilimler, doğrudan veya dolaylı biçimde trafik kavramı içindedir. Trafik ülkenin kaynaklarını, sanayi, ticaret alanlarını ve sosyo-ekonomik yapısını önemli şekilde etkiler. Trafikten dolaylı veya dolaysız etkilenmeyen kişi yoktur. Trafikte üç temel unsur vardır. İNSAN, ARAÇ VE ÇEVRE (YOL)

İnsan Unsuru :

Sürücüler, araç sahipleri, yayalar, yolcular, trafiği düzenleyen ve denetleyen görevliler.

Araç Unsuru:

Motorlu ve motorsuz araçlar, yük ve yolcu taşıyan taşıtlar.

Çevre Unsuru (Yol) :

Şehir içi ve şehirler arası karayolları, yoldaki yapı ve tesisler, trafik yapı sistemleri ve araçları, çevrenin doğal koşulları (sis, yağmur, kar yağışı, ormanlık alanlar, göl ve bataklık çevreleri, sahiller gibi)

SÜRÜCÜNÜN ARAÇ VE ÇEVREDEKİ DEĞİŞİKLİKLERDEN OLUMLU\OLUMSUZ ETKİLENMESİ

Bakımı yapılmamış araçların kazalara neden olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Kaygan yollarda (karlı ve buzlu) güvenli bir sürüş için lastik dişlerinin ve hava basınçlarının önemi çok büyüktür. Yoldaki gizli buzlanmalar, köprü üstlerinde, viyadüklerde ve tünel çıkışlarında olur. Kar ve yağmur yağışlı, sisli havalarda, sis lambalarının yakılması gereklidir. Görüşün kısıtlı olduğu yol kesimlerinde, ormanlık alanlarda yeşil, asfalt üzerinde gri, karda beyaz araçların görülmesi zorlaşır. Hız limitleri aşılmamalı, yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızla araç sürülmeli. Takip mesafesinde uyulmalı. Cam silecekleri sık sık temizlenmeli ve 6 ayda bir değiştirilmelidir. Kış şartlarında kalorifer sistemi ön camdaki buğuyu önleyici olmalı, arka cam rezistansı arka camda oluşan buğuyu önleyebilmesi için iyi çalışması gerekmektedir.melidir. Kış şartlarında kalorifer sistemi ön camdaki buğuyu önleyici olmalı, arka cam rezistansı arka camda oluşan buğuyu önleyebilmesi için iyi çalışması gerekmektedir.

21. YÜZYILDA ARABANIN VE ULAŞIMIN ANLAMI

Çağımızda gelişen teknoloji, araçları tam konforlu olarak imal edip, insanların hizmetine sunmaktadır. Araçları aero-dinamik yapıları, yol bilgisayarı ve özellikle arızanın nereden kaynaklandığını gösteren, gösterge tabloları gibi düzenlemelerle sağlıklı bir sürüş sağlanmasına özen gösterilmiştir.

Araç kullanıcılarının ulaşımda kolay araç sürebilmeleri için bölünmüş yollar, otoyollar , köprülü kavşaklar, viyadük yolları yapılmış, yollarda her türlü gerek- sinimi karşılayacak dinlenme tesisleri, akaryakıt istasyonları inşa edilmiştir. Ülkemizde deniz yolu, demir yolu ve hava yolu ulaşımı ikinci plana itilmiş, karayolu ulaşımına önem verilmiştir. Buna bağlı olarak otomotiv sanayi büyük oranda ülke ekonomisi içinde yerini almıştır.