Kocatepe
Kocatepe
Sağmalcılar
+90 212 437 2200 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 Kocatepe Mh. Şehir Parkı Cd. No. 19
+90 212 544 5656 Pzt - Cum 09:00 - 21:00 İsmetpaşa Mh. İsmetpaşa Cd. No. 39
Kredi Kartsız
Güvenli Ödeme
Kefilsiz
Size Güveniyoruz
12 Taksit
Ödeme İmkanı
Hemen Başvur

Trafik Suçları ve Karşılığı Cezalar Ceza Puanları

Bayrampaşa Sürücü Kursu > Gönderiler > Ehliyet Dersleri > Trafik ve Çevre Bilgisi Dersleri > Trafik Suçları ve Karşılığı Cezalar Ceza Puanları

Trafik Suçları ve Karşılığı Cezalar Ceza Puanları

Trafik suçları ve karşılığı cezalar ceza puanları, trafik suçlarına ilişkin davalara trafik mahkemeleri, bunların bulunmadığı yerlerde sulh ceza mahkemelerinde bakılır.

Adli Cezalar :

  • Hafif para cezası
  • Hafif hapis (Hafif para cezası ile birlikte)
  • Belgelerin geri alınması (Hafif para cezası ile birlikte)
  • İşyeri kapatma (Hafif para cezası ile birlikte)

İdari Cezalar:

  • Para cezası
  • Belgelerin geri alınması
  • Puan cezası

Karayolları Trafik Kanunun suç saydığı fiilden dolayı ceza uygulanan sürücülere, işlenen trafik suçu için suçun özelliğine göre 1’den 15’e kadar ceza puanı verilmekte ve bu puanlar sicillerine işlenmektedir. Trafik suçlarının karşılığında ne kadar ceza puanı verildiği, TRAFİK CEZA REHBERİ’nde gösterilmiştir. Trafik suçunun işlendiği tarihten; geriye doğru 1 yıl içinde toplam 100 ceza puanını aştığı belirlenen sürücülerin Sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır. Bu süre sonunda Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarında Kanunun öngördüğü eğitime katıldığını belgelendirenlerin sürücü belgeleri iade edilir. Aynı yıl içindi ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 4 ay süre ile geri alınarak, psikoteknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulur. Muayane sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir.

Bir yıl içinde üç defa ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir.

  • Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise 1 yıl süre ile geri alınır.

İdari bir trafik suçu işleyenler hakkında Ceza Tutanağı düzenlenir. Ödeme peşin veya tutanağın tebliğ tarihinden 15 güne kadar yapılırsa, cezada 1/4 (%25) peşin ödeme indirimi yapılır. Para cezalarının, tutanağın tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde ödenmesi gerekir. 1 ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay % 5 faiz uygulanır, ancak toplam tutar cezanın 2 katını geçemez.

İdari para cezasının ilk taksitinin peşin ödenmesi koşuluyla 1 yıl içinde ve 4 eşit taksit halinde ödenmesine karar verebilirler. Taksitlerin zamanında ve tam ödenmemesi durumunda, para cezasının kalan kısmının tamamı vergi dairelerince tahsil edilir. Trafik cezasına itiraz etmek isteyen sürücüler tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde yetkili mahkemelere itiraz için başvurabilirler.

Trafik para cezası tutanakları, takip ve tahsil için bu tutanakları düzenleyenler tarafından 7 iş günü içinde ilgili mal sandığına gönderilir. Hız sınırlarını 1 yıl içinde 5 kez yüzde otuzdan fazla aşmak suretiyle ihlal eden sürücülerin belgeleri bir yıl süre ile geri alınır. Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere İdari para cezasının yanısıra sürücü belgesi 5 yıl süreyle geri alınır ve Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanır.